MANŞETLER

Yıldız Teknik Üniversitesi liderliğinde; Üniversite, Araştırma alt yapısı, Ar-Ge merkezi ve Kamu Ar-Ge Birimlerinin iş birliği ile TÜBİTAK 1004 – Mükemmeliyet Merkezi Destek Programına başvurusu kapsamında “Yeni Nesil Enerji Depolama Teknolojileri Platformu” kurulumu kısaca ENDEP platformu çalışmaları devam etmektedir.

YTÜ’nün koordinatörlüğünde yaklaşık 100 yakın araştırmacıyı, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle bir araya getiren ENDEP Platformu kapsamında belirlenmiş olan ısı depolama, kimyasal depolama, elektrik depolama ve akıllı enerji yönetim sistemleri odak teknolojileri merkezinde 13 farklı proje konumlandırılmıştır. Projelerin çıktı olarak ana hedefleri; teknolojik hazırlık seviyesi 6 olacak şekilde endüstriyel süreçlere entegre edilebilecek, yeni nesil malzemelere dayalı enerji depolama sistemlerin ve modüllerin tasarımını, modüllerin imalatını ve testlerini, kontrol sistemlerin imalatı ve algoritma testlerini, yapay zeka ile desteklenmiş akıllı enerji sistemlerine entegrasyonunu ve sistem testlerini gerçekleştirmektir.  Ticarileştirme alanlarında katma değer yaratmasının yanı sıra, sosyo-ekonomik, teknolojik, etik ve toplumsal gibi birçok yansımaları ve araştırma programının toplumsal etkisi de platform kapsamında incelenecektir.

Bu kapsamda; projenin genel durum değerlendirmesini yapabilmek, araştırma programı toplumsal etkisini dinlemek ve odak teknolojiler üzerine yapılacak fikir alışverişiyle teknoloji kazanım yol haritasının güncellenerek sonuçlandırılabilmesi için 22 Aralık 2022 tarihinde Tarihi hamamda ENDEP Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Yıldız Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde, İstanbul Teknik Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, ODTÜ GÜ NAM, BOREN-TENMAK, TÜBİTAK MAM, ASPİLSAN ve KALYON PV yürütücü kuruluşlarını temsilen yürütücü ve araştırmacıların katıldığı Çalıştay; Araştırma-Planlama Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bestami ÖZKAYA’nın açılış konuşmasının ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ’ın vizyonu doğrultusunda oluşturulan ENDEP Platformu katılımcılarına hitabı ile devam etti.

Araştırma Programı Yöneticisi Prof. Dr. Aysel KANTÜRK FİGEN’in ENDEP platformunun genel değerlendirmesi sunumunun ardından Prof. Dr. Murat Anıl Mercan ve Doç. Dr. Öyküm Esra Yiğit tarafından Araştırma Programının toplumsal etkisi ile ilgili bilgilendirmeleriyle devam eden program; odak teknolojileri yuvarlak masa oturumlarını takiben ENDEP platformunun teknoloji yol haritasının sonuçlandırılması amacıyla yapılan bir değerlendirme oturumuyla sona erdi.

 

 

 

27 Aralık 2021

Haber:YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER