MANŞETLER
YTÜ, Dünyanın En Sürdürülebilir 107. Kampüsü

YTÜ, UI GreenMetric 2021’de  “Dünyanın en sürdürülebilir 107’nci kampüsü” oldu.

YTÜ, Sürdürülebilir kampüs çalışmalarıyla, dünyanın seçkin üniversitelerinin kampüslerinin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric 2021 verilerine göre dünyadaki "En Sürdürülebilir Üniversiteler" sıralamasında 107’nci sıraya yükseldi.

Geçen sene 912 üniversite arasından dünyada 244. olan YTÜ, daha çevreci, daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir kampüs olma hedefiyle hız kesmeden devam ettirdiği çalışmalarıyla, altyapı kategorisinde 800’den 1450’ye; Enerji, iklim değişikliği kategorisinde 975’den 1450ye; Atık Kategorisinde 1050’den 1275’e; Ulaşım kategorisinde 1525’den 1575’e; Eğitim ve Araştırma Kategorisinde ise 1275’den 1500’e yükselerek toplam puanını 6425’den 7725’e çıkardı.

UI GreenMetric Dünya Üniversiteleri Sıralama Sistemi 2021 yılı sonuçlarına göre, bu yıl 956 üniversitenin bulunduğu listede, YTÜ bir yılda 67 basamak yükselerek en seçkin üniversiteler arasındaki yerini daha üst sıralara taşımaya devam ediyor.

Sürdürülebilir YTÜ ilkesiyle geleceğe yönelik sorumlulukların bir parçası olma yolunda adımlar atan Üniversitemiz; mühendislik, mimarlık, şehir bölge planlama, iklim bilimi, iktisat, işletme, halk sağlığı, politika geliştirme, tasarım ve iş alanlarındaki eğitim ve araştırma altyapısı, yenilenemeyen enerji kaynaklarından yenilenebilir enerji kaynaklarına ilerlemeyi hızlandırmak için eşsiz bir kapasiteye sahip.

Altyapıdan enerjiye, geri dönüşümden su kaynaklarının etkin kullanımına, ulaşımdan eğitim alanındaki çalışmalara kadar YTÜ mensuplarıyla iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalarda doğaya ve insana saygılı bir anlayış benimsenerek tüm kampüs sakinleri için mutlu ve huzurlu bir çevreyi mümkün kılmak, insana ve çevreye saygılı bir bilinç oluşturmak hedeflendi.

UI GreenMetric World University Rankings

Sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak ve uluslararasılaşmayı teşvik etmek amacıyla Endonezya Üniversitesi girişimiyle 2010 yılında kurulan UI GreenMetric, her yıl dünyanın seçkin üniversitelerini kampüs yerleşimi, altyapı, enerji, iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi farklı alanlarda değerlendirmektedir. Üniversiteleri çevre dostu ve sürdürülebilir politika ve programları uygulamak için gösterdikleri çabaları yansıtan her değerlendirme alanı için ayrı ayrı puanlayan GreenMetric, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puana göre sıralama yapmaktadır.

 

19 Aralık 2021

Haber: YTÜ İletişim Koordinatörlüğü

DİĞER MANŞETLER